Neraugoties uz to, ka Opec paplašina ieguves apjomu, naftas cenas ir pieaugušas, jo pieprasījums ir palielinājies, ziņo Euronews.
Jēlnaftas cenas pagājušajā nedēļā uzrādīja divu nedēļu pieauguma sēriju un pieauga līdz augstākajam līmenim gandrīz divu mēnešu laikā, ko noteica optimistiskās prognozes par degvielas patēriņu ziemeļu puslodē vasarā, kā arī ASV krājumu samazināšanās. Jēlnaftas cenu pieaugums divu nedēļu laikā veido 7% pieaugumu gan Brent, gan WTI nākotnes līgumiem.
Brent nākotnes līgumi, kuru termiņš beidzas 25. septembrī, piektdien sasniedza 86,24 ASV dolārus par barelu, kas ir augstākais līmenis, kāds bija novērots 1. maijā, bet pirmdien samazināja pieaugumu un atvērās nedaudz virs 84 ASV dolāriem par barelu. WTI nākotnes līgumi, kuru termiņš beidzas 4. augustā, pagājušajā ceturtdienā pirmo reizi kopš 30. aprīļa pārsniedza 82 ASV dolārus par barelu, bet pirmdien, kad tie tika atvērti, atkāpās līdz 80,41 ASV dolāram par barelu.
Naftas eksportētājvalstu organizācija (OPEC) un tās sabiedrotie 3. jūnijā vienojās līdz septembra beigām pagarināt naftas ieguves samazinājumu par 2,2 milj. barelu dienā, sākot pakāpenisku ieguves apjoma samazināšanu oktobrī. Lēmums sākotnēji samazināja naftas cenas tajā pašā nedēļā, bet no 5. jūnija tās strauji atguvās.
Saskaņā ar ASV Enerģētikas informācijas administrācijas (EIA) datiem naftas krājumi nedēļā līdz 14. jūnijam ievērojami samazinājās. Analītiķi gaidīja, ka krājumi šajā nedēļā samazināsies par 2,2 miljoniem barelu. Krājumu līmenis ir par 4% zemāks nekā piecu gadu vidējais rādītājs šajā periodā. Kopējās benzīna krājumi salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu samazinājās par 2,3 miljoniem barelu – līdz 231 miljonam barelu, kas ir pirmais samazinājums kopš 17. maija.
Pieprasījuma pieaugums
JP Morgan Chase ziņojums liecināja, ka nedēļā, kas beidzās 14. jūnijā, degvielas patēriņš ASV palielinājās līdz augstajiem 4 miljoniem barelu dienā. Gaidāms, ka degvielas patēriņš turpinās pieaugt, jo ASV tuvojas Neatkarības dienas svētki 4. jūlijā, kad gaidāms, ka 71 miljons amerikāņu dosies ceļojumos.
Pasaulē naftas pieprasījums palielinājās par 1,4 miljoniem barelu dienā, jo Eiropā un Āzijā ir intensīva vasaras ceļojumu sezona. Jo īpaši Ķīnā, kas ir pasaulē lielākais naftas importētājs, saskaņā ar Ķīnas lielākās naftas pārstrādes kompānijas Sinopec datiem 2024. gadā gaidāms degvielas pieprasījuma pieaugums par 1,7 %, kas atbilst 3 miljoniem tonnu. Ķīnas mazumtirdzniecības apjomi salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi pieauga par 3,7%, pārsniedzot prognozētos 3,0% un 2,0% no iepriekšējā mēneša.
Naftas cenu kāpumu, iespējams, veicināja arī sezonāli nelabvēlīgi laikapstākļi. ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras pārvalde nosaka, ka Atlantijas okeāna okeānu viesuļvētru sezona sākas 1. jūnijā, radot risku naftas ieguvei un naftas pārstrādes rūpnīcu darbībai.
Prognozēts, ka vasarā turpināsies naftas cenas kāpums, kas varētu samazināties tikai augusta beigās.